Je THCP silnější než Delta-9 THC? Rozbor a srovnání účinků

  • Domů
  • /
  • Je THCP silnější než Delta-9 THC? Rozbor a srovnání účinků
Je THCP silnější než Delta-9 THC? Rozbor a srovnání účinků
prosince 27, 2023

Porovnání THCP a Delta kanabinoidů

Poslední dobou se v diskusích o kanabinoidech často skloňuje THCP, charakteristický svou potenciálně vyšší účinností než jeho „starší bratr“ Delta-9-THC, který je široce známý. Ale co to vlastně THCP je? Jde o tetrahydrocannabiforol, sloučeninu, která byla objevena poměrně nedávno a vykazuje strukturální podobnosti s THC, avšak důležitým rozdílem je delší alkyl řetězec, což vede k zesílení afinita k CB1 receptoru v našem těle. Tento receptor je mimochodem zodpovědný za psychoaktivní účinky kanabinoidů. Zdá se, že díky této malé chemické změně má THCP větší schopnost navazovat se na daný receptor, čímž by měl teoreticky vyvolávat silnější efekty. To zní skvěle, nebo snad ne? Já osobně mám z toho trochu obavy, protože kdo ví, co to udělá s vaší hlavou, když už i obyčejné "delta" dokáže lidi pořádně zamotat.

Chemická stránka věci

Náš mozek je tak složitý, že se v něm může ztratit i nejlepší student chemie. Když se však bavíme o chemii THCP, pojďme se na to podívat v trochu srozumitelnější formě. Jak už jsem zmínil, THCP má delší alkyl řetězec ve své molekule. Je to jako když porovnáte klubko vlny s lanem na vytahování aut z příkopu. To klubko vlny (Delta-9-THC) je sice fajn, ale to lano (THCP) má mnohem větší sílu. Tyto malé, ale významné rozdíly ve struktuře molekuly mají vliv na to, jaký efekt budete po konzumaci cítit. No a když to vezmete napřesrost, tak tady jde o to, jestli chcete jen příjemně zateplit byt, nebo rovnou zamířit na cestu do Himalájí. Ano, tou obraznou cestou do Himalájí myslím ten psychoaktivní efekt, který vám může THCP přinést.

Studie a jejich závěry

Pokud si otevřete internet a zadáte do vyhledávače "studie o THCP", uvidíte, že věda stále běží maraton v tomto směru. Nejedná se však o sprint, takže dočkáme se nových poznatků krok za krokem. Nejzajímavější je, že první studie ukazují právě na ty účinky afinit, o kterých jsem se zmínil dříve. To ale neznamená, že THCP je považován za nebezpečný. Jde spíše o to, že si ho musíme lépe "proklepnout" a pochopit, jak účinně a bezpečně ho lze použít. Uklidňující je, že i když je THCP silnější, neznamená to, že následky užití jsou vždy extrémní. Všechno má svá pravidla a s THCP to bude chtít jen trochu jiný manuál než s těmi kanabinoidy, které už známe lépe.

Osobní příhoda se zkušeností s THC

Než půjdeme dál, dovolte mi se podělit o malou historku ze svého života. Přibližně před rokem jsem se setkal s Delta-9-THC ve formě jedlých gumiček. Užil jsem si dle doporučení a máte tušení, co se stalo? Ano, ten večer mi zpříjemnilo pohodlí domova jako nikdy předtím a ráno jsem se probudil s pocitem, že včerejšek byl ve znamení pohádkové země. Avšak s nadsázkou mohu říci, že i při malém množství těch gumiček jsem cítil, že jsou dostatečně účinné. Nyní, když slyším o THCP, uzemňuje mne představa, co by se stalo, kdybych si dal gumičky s tímto nově objeveným kanabinoidem.

Perspektivy v medicíně a rekreačním užívání

V medicíně je vždy cílem najít to nejúčinnější řešení, které by pomohlo pacientům s co nejméně nežádoucími účinky. V případě THCP a jeho silnějších efektů bychom mohli teoreticky hovořit o menších dávkách při zachování stejných terapeutických účinků jako u běžného THC. To by potom mohlo snížit množství vedlejších účinků, jako je úzkost nebo paranoja, což je u běžného THC velmi časté. Jeden z příkladů je užívání kanabinoidů u lidí trpících chronickou bolestí. Jestliže THCP dokáže ulevit od bolesti efektivněji, mělo by to spoustu výhod. Ale berme na vědomí, že každá mince má dvě strany, a proto i v případě rekreačního užívání by se mělo jednat s obrovskou obezřetností, aby nedošlo k případnému zneužití nebo nekontrolovatelným situacím.

Budoucnost a regulace THCP

Kam povede cesta THCP a jeho regulace, je ve hvězdách. Zatím je to vše velmi čerstvé a celá průmyslová i legislativní obec se na to dívá s velkým očekáváním. Na jednu stranu můžeme vidět obrovský potenciál v léčebných aplikacích, na druhou stranu se ale musíme mít na pozoru, abychom si s tím neskočili do vlastní pasti. Je důležité se držet zkušeností a doporučení odborníků a nehrnout se do toho po hlavě. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jakým směrem se výzkum THCP ubere a jaké nové informace nám přinese. Ačkoli teď nemáme všechny odpovědi, jedno je jisté – kanabinoidy jsou fascinující svět, který stále má mnoho tajemství k odhalení. Kdo ví, třeba právě THCP bude další kousek do mozaiky pochopení této složité skládanky.

Odeslat komentář