Nejlepší metody jak správně použít shatter pro maximální účinek

  • Domů
  • /
  • Nejlepší metody jak správně použít shatter pro maximální účinek
Nejlepší metody jak správně použít shatter pro maximální účinek
ledna 3, 2024

Úvod do světa extrakce konopí

Ahoj moji milí čtenáři, dnes se ponoříme do jedné opravdu specifické a zajímavé tématiky – a to je extrakce konopí, neboli přeměna bylinných květů na to, co se odborně nazývá "shatter". Shatter, jen pro informaci těm měně zasvěceným, je forma koncentrovaného THC, která je výsledkem chemické extrakce a vypadá jako skleněná poleva nebo toffee. Možná jste se s tím už setkali, možná ne, ale v každém případě je to téma, které stojí za prozkoumání. Tak pojďme na to - než přistoupíme k tomu, jaký je nejlepší způsob výroby shatteru, pojďme si nejprve říci něco málo o samotném procesu a jeho historii. A věřte mi, není to tak suché, jak to možná zní na první poslech! Pěstování a užívání konopí má dlouhou tradici a s ní se vyvinuly i různé metody extrakce, aby bylo možné užívat konopí v různých formách. Třeba onen shatter, který v neznalém oku vyvolá více otázek než je protinožců v Austrálii. Ale dneska je to o něm, o shatteru, tak se do toho vrhneme s chutí a nadšením!

Jednoduché vysvětlení procesu extrakce

Než se pustíme do diskuze o tom, jaký způsob výroby je ten pravý, řekněme si, co to vlastně extrakce znamená. Zjednodušeně řečeno, extrakce je chemický proces, během kterého dochází k oddělení cenných chemických složek od konopných květů pomocí rozpouštědel. Důvodem je, že tyto užitečné kanabinoidy a terpeny, které tam tak hezky sedí, chceme dostat do koncentrovanější formy, aby bylo jejich užití účinnější nebo aby způsobily silnější efekt. Ale co je nejdůležitější, musíme vědět, které rozpouštědlo použít, jak ho manipulovat a jak zacházet s tou cukrovou hmotoú, kterou na konci procesu získáme. Tento proces se může zdát některým z nás jako rocí bylinkové alchymie a dovolím si tvrdit, že trochu toho magického zde opravdu je!

Popularita a bezpečnost extrakce

Jak jsem už naznačila, extrakce konopí se stala neuvěřitelně populární, a to hlavně kvůli tomu, jak efektivně dokáže pečlivě uchovávat kanabinoidy a terpeny. Můžete se stavit, že v době, kdy by se vaše babička z Českého Krumlova zajímala spíše o bylinky v zahrádce než o konopné extrakty, by nám tohle přišlo jako sci-fi. Ale jako každá chemická hračka má i extrakce svá rizika a je důležité si ohledně bezpečnosti určit pravidla. Samotné rozpouštědlo, obvykle butan nebo CO2, může být hořlavé a nebezpečné, když se to nechá bez dozoru. Navíc bez správné ventilace a ochranných opatření můžete mít po funu a přibyde vám pár šedivých vlasů. Představte si, že byste na zahrádce grilovali a najednou by vás svítila hromada plamenů, no, s extrakcí konopí je to podobný adrenalin, pokud nejste opatrní.

Náročnost a vybavení potřebné k výrobě shatteru

Vypadá to, že vyrábět shatter je jako kouzelné umění s bylinkami, ale ve skutečnosti to chce pořádnou dávku technického nadhledu a trpělivosti. Aby vaše domácí laboratoř nenapomínala Frankensteina v akci, je třeba mít nejen správné rozpouštědlo a rostlinný materiál, ale spoustu dalšího vybavení jako třeba extraktor, vakuovou komoru, vakuovou pumpu, ochranné oděvy a samozřejmě nepřetržitou ventilaci, abyste si nezajistili cestu na urgenci s pořádnou předávkou vzdušného butanu. A pokud teď přemýšlíte, že byste si to vyrobili ve vaší kuchyni během čekání na domácí pizzu, doporučuji vás rychle vyvést z omylu – tohle chce prostor připravený pouze na tuto činnost, vědomost a respekt k procesu!

Butanová extrakce - nejčastěji používaná metoda

Mezi nejznámější a nejčastěji používanou metodu patří butanová extrakce. Jde o to, že se rostlinný materiál nasype do tubusu a pak se přes něj prostě protlačí butan. Ten následně extrahuje ty vyhledávané kanabinoidy a terpeny a vytvoří koncentrát, který když vám upadne na zem, rozbije se jako porcelánová váza. Dokážete si představit? Ale bezděčně máte pocit, že byste si měli o tom ještě něco nastudovat. Jasně, něco se z toho muselo vytratit na střední škole, vedle vzpomínek na první lásky a propadnutou algebru. Tím se dostáváme k dalšímu úskalí - butan musí být po skončení extrakce z koncentrátu odstraněn, protože jíst nebo kouřit zbytky rozpouštědla není zrovna vrchol gurmánského dobrodružství.

CO2 extrakce - moderní populární alternativa

Moderní a hodně populární alternativou je extrakce pomocí CO2. Tohle je jakoby Lexus mezi extrakcemi, protože představuje metodu superkritické extrakce. To znamená, že CO2 se dostane do stavu, kde není úplně kapalné ani úplně plynné - prostě superkritické. Pak, jako když vám soused v paneláku prozradí, co měl k večeři, protože to cítíte přes všech pět pater, CO2 projde sklizní a vezme si s sebou ty lahodné kanabinoidy a terpeny. Je to vědecky vymakanější a spíš než legendární oheň tankuje pořádný tlak, ale je to také mnohem nákladnější – jak se říká, za kvalitu se platí.

Třaskavý versus tajemný rosin

A pokud si myslíte, že to končí, chyťte se! Rozkvetla nová hvězda na scéně extraktů a jmenuje se "rosin". Tato metoda je jednodušší a nenásilná. Rosin je extrahován bez rozpouštědel pomocí tepla a tlaku. Představte si olivový olej, jen místo oliv použijete konopné květy a místo lisu na olivy si obstaráte speciální rosin press. A jaký je výsledek? Osvěžující, jako první doušek piva po dlouhém dni. Rosin si udržuje všechny vůně a chutě konopí, a co víc, je to bezpečnější a šetrnější způsob extrakce. Jenomže, jako vždy, všechno má svá "ale" a i rosin má méně výnosů než shatter, takže si pro něj vydláždíte cestu zlatými zlatkami od půlnočních olejů.

Trendy a výhled do budoucna extrakcí konopí

Tak jak to vypadá do budoucna s extrakcí konopí? Musíme uznat, že oblast výzkumu se posunula mílovými kroky a každým dnem se učíme něco nového. To znamená, že i metody extrakce se rozvíjejí. Na scénu přichází nové technologie a s nimi nové metody, které nám umožňují vytvářet ještě čistší a silnější produkty. Možná i vy byste měli držet oči dokořán, protože nikdy nevíte, co třeba objeví nějaký chytrý hlavička v laboratoři a najednou z toho bude ohňostroj na trhu konopných extraktů.

Shrnutí a mé doporučení

Jak vidíte, svět extrakcí konopí je podobně pestrobarevný jako paleta výtvorů v ateliéru picassovského nádechu. Je zde spousta možností a každý má své pro a proti. Osobně musím říct, že si šíleně vážím pohody, takže rosina bych vám doporučila, protože malá domácí lisovna je jako mírná lavina ve srovnání s tutovou lavinou, co vám může uvalit na hlavu butanová extrakce. Ale pokud jste technický nadšenec a nebojácný průkopník, který neustoupí před výzvou, koho bych byla, abych vám bránila v butanovém dobrodružství. Jenom pamatujte, bezpečnost především - chceme si užívat výsledky, ne dýmat v obýváku signál k SOS.

Ať už je váš oblíbený extrakt kterýkoli, držte se svých zásad a provozujte to bezpečně. Vždycky je dobré mít po boku zkušeného průvodce, ať se extrakce nezmění v déjà vu z nejhorších snů. Stejně jako u většiny věcí platí, že praxe vede k dokonalosti. Takže šup do laboratoře, ale s rozumem, echteři. Doufám, že jsem vám dnes posvítila na cestu extraktů a že toho shatteru za chvíli budete mít doma tolik, že na něm budete moci bruslit! Hezky pozvolna, s úsměvem na tváři a třeba na mě vzpomenete, když budete mít mezi prsty ten první úspěšný kousek. Enjoy!

Odeslat komentář